Rozsądne Inwestycje

Inwestowanie z głową

Gru
17

Kredyt samochodowy a wiek samochodu

Jeszcze w 2013 roku alarmowano, że średni wiek samochodów jeżdżących po polskich drogach zaczyna przekraczać 14 lat. Dlaczego zaczyna? Ponieważ trend ten coraz bardziej się pogłębiał, przedkładając się na zmianę podejścia banków co do wieku pojazdów, będących w tym kredycie zabezpieczeniem. Dziś sytuacja oczywiście się zmienia, ale czy będzie tak zawsze? Może warto znaleźć dobry kredyt samochodowy kupić nowy bezpieczny samochód? Poszukaj ofert na .

Jak to dawniej bywało?

I chociaż na pierwszy rzut oka wszystko idzie ku lepszemu, można odnieść wrażenie, że banki również wyczuły zmianę w tych tendencjach. Ponownie na “topie” są samochody nowsze, których wiek nie przekracza 10 lat. Oczywiście ma to też przełożenie na przypuszczalne koszty kredytu, które – w przypadku nowszych samochodów – powinny znacząco spadać. Rzecz jasna bank będzie też kredytował zakup starszego auta (którego wiek przekracza 10 lat), ale rok ten nie będzie bez znaczenia nie tylko na koszty samochodowego zobowiązania, ale też na kredytowy portfel Polaków.

Nowy samochód = niższe koszty

Posiadacze nowszych samochodów mogą czuć się uprzywilejowani w kontaktach z potencjalnymi Wierzycielami. Nowe pojazdy to zwykle droższe pojazdy, które w oczach banku sa znacznie korzystniejszym aktywem, niż 15 – letni samochód z początku XXI wieku. Ich wyższa wartość jest znacznie atrakcyjniejszym zabezpieczeniem. Tym samym Klient, który chce utrzymać koszt kredytu na określonym poziomie, będzie musiał albo podwyższyć swój wkład własny, albo też zmniejszyć interesującą go kwotę. W jednym i w drugim przypadku przełozy się to na spadek wartości zaciąganych zobowiązań, których koszt będzie niestety taki sam, lub minimalnie niższy.

Czy to oznacza zapaść na rynku?

Oczywiście trudno posądzić banki o brak specjalistów, którzy mogliby przewidzieć powyższe zjawiska. Niemniej, krok ten może się wiązać z pewnymi rynkowymi zmianami. Będą one przede wszystkim dotyczyć znacznie większego zainteresowania kredytami gotówkowymi, w ramach których Klient uzyska w zasadzie więcej pieniędzy, przy praktycznie tych samych kosztach. Ponadto liczba Klientów zainteresowanych “samochodówkami” może nieco spaść, co będzie się wiązać z chęcia uzbierania korzystniejszego wkładu własnego.

Czy zatem powyższe zjawiska doprowadzą do zmian na rynku kredytów samochodowych? Trudno to jednoznacznie przewidzieć. Niemniej brak atrakcyjnych alternatyw dla kredytów gotówkowych, może przełożyć się na zwiększone nimi zainteresowanie.