Rozsądne Inwestycje

Inwestowanie z głową

Maj
05

Kredyt hipoteczny, a wkład własny - co może być wkładem, ile, bez wkładu własnego

W zasadzie z roku na rok Polacy kupują coraz więcej mieszkań, coraz częściej kupowane są one za gotówkę. Mimo to kredyty również cieszą się ogromną popularnością w śród klientów banków. Kredyt hipoteczny przeznaczony na zakup własnego M jest w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych zobowiązań kredytowych, jakie oferują banki. Nie zawsze jest to jednak proste, musimy być przygotowani na spełnienie różnych warunków ze strony banku ale też na różnego rodzaju ograniczenia.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, a zatem otrzymane pieniądze nie zawsze możemy przeznaczyć na cokolwiek. Kredyt hipoteczny może być przeznaczony tylko i wyłącznie na kupno nieruchomości, domu, działki lub mieszkania, czy też lokal usługowy. Kredyt hipoteczny może finansować nabycie nieruchomości na własność z rynku wtórnego bądź też z rynku pierwotnego, w tej kwestii nie ma większych ograniczeń.

Należy pamiętać r również o tym, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie które zaciągane jest najczęściej na długi okres - to średnio kilkadziesiąt lat, a maksymalnie 35 lat. Zobowiązanie to może opiewać na wysokie kwoty sięgające nawet 300 000 złotych. W zasadzie banki nie mają tutaj limitów. Wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej jeżeli takową posiadamy możemy zaciągnąć zobowiązanie sięgające nawet miliona złotych. Sama procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny może być dla nas uciążliwa, jest długa i musimy wykonać szereg czynności, co może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie bank dokładnie weryfikuje kredytobiorcę pod wieloma względami. Musi on zdobyć potrzebną wiarygodność względem wypłacalności swojego klienta.

Wszystkie bani bazują na podstawie obowiązujących przepisów prawa bankowego, jednak każdy bank może udzielać kredytów również w oparciu o swoja indywidualną politykę. Dlatego tez warunki kredytu w różnych bankach mogą się od siebie tak bardzo różnić. Jednak bez względu na to co chcemy nabyć oraz na jaka kwotę chcemy zaciągnąć kredyt każdy bank w pierwszej kolejność podda nas analizie dotyczącej zdolności kredytowej, jest to nieuniknione w procedurze ubiegania się o jakikolwiek kredyt.

Analizując zdolność kredytową uwzględniane są nie tylko dochody potencjalnego klienta, chociaż jest to oczywiście priorytet, ale brana jest pod uwagę również konieczność spłacania rat regularnie. Najlepiej, jeśli nasze zarobki pochodzą z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Większość banków akceptuje także prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a nawet umowę zlecenie czy o dzieło. Jednak muszą być one podpisywane regularnie od dłuższego czasu.

Na naszą zdolność kredytową ma również znaczący wpływ historia kredytowa. Nasze zachowanie w zakresie finansów będzie analizowane przez analityków w zakresie regulowania należności z tytułu wcześniej zaciągniętych już zobowiązań. Jak się okazuje w o wiele lepszej sytuacji są osoby które w przeszłości były już związane z jakimkolwiek bankiem, niż osoby które zaciągają dopiero pierwszy kredyt. Osoby te są zdecydowanie mniej wiarygodne dla banku. A zatem dobrze jest odpowiednio wcześniej stworzyć swoją historie kredytową poprzez zaciągnięcie jakichkolwiek nawet najmniejszych kredytów a następnie spłacać je regularnie. W skład zdolności kredytowej wchodzi również wkład własny. Jest to jedno z nielicznych zobowiązań kredytowych, które wymaga dodatkowego zabezpieczenia właśnie w tej postaci. Sam wkład własny w przypadku kredytu hipotecznego ma duże znaczenie.