Rozsądne Inwestycje

Inwestowanie z głową

Gru
01

Lokaty bankowe - istotne informacje

Co zrobić z ogromną gotówką?

Zdarza się, że nagle, z jakiegoś powodu, zaczynamy dysponować naprawdę dużymi pieniędzmi, których byśmy się w życiu nie spodziewali. W takiej sytuacji opcji jest kilka. Oczywiście można te pieniądze od razu wydać - na ważne, potrzebne cele lub na te bardziej przypominające marzenia czy fantazje, ale nie da się ukryć, że w obecnych czasach ważne jest odłożenie pewnych funduszy na czarną godzinę. Istnieje kilka bardzo powszechnych i popularnych sposobów na oszczędzanie, ale jak wiadomo, nie wszystkie należą do tych skutecznych. Odłożenie funduszy na koncie, z którego regularnie korzystamy lub włożenie ich do naszego portfela z postanowieniem nie ruszania ich aż do momentu nastania czarnej godziny jest dosyć nierozsądne, bowiem pieniądze te mogą znaczną część z nas kusić do szybkiego wydania, niekoniecznie rozsądnego. Dlatego warto zastanowić się nad nieco inną możliwością odłożenia pieniędzy, być może nawet taką, która zapewni nas pewien zysk - żadną tajemnicą nie jest, że najbardziej korzystną opcją są lokaty bankowe. Zanim jednak podejmiemy się rozważań dotyczących oferty, jaka będzie nas najbardziej zadowalać, musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Oprocentowanie a czas trwania!

Przede wszystkim warto wiedzieć o takich kwestiach, jak zależność pomiędzy oprocentowaniem a długością trwania lokaty bankowej. Tutaj sprawa jest prosta: im lokata trwa dłużej, tym potencjalny zysk może być większy. Co tyczy się oprocentowania, najbardziej korzystne wydają się takie z dwoma lub trzema procentami w skali roku - wtedy zysk jest wymierny i może wynosić nawet kilkaset złotych, w zależności od wpłaconej na lokatę kwoty.

Rozwaga ponad wszystko!

Warto przed wpłaceniem pieniędzy na lokaty bankowe zastanowić się nad tym, czy na pewno możemy sobie pozwolić na pożegnanie się z pewną kwotą na okres nawet roku. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że kiedy zdecydujemy się na zakończenie lokaty przed jej końcem, to musimy liczyć się z ogromnymi karami finansowymi nałożonymi przez banki. Przez to ostateczny zysk może być zupełnie nieosiągalny, ba - możemy nawet na takiej sytuacji bardzo dużo stracić. Dlatego należy z odpowiednim rozsądkiem przemyśleć tę sprawę.