Rozsądne Inwestycje

Inwestowanie z głową

Kwi
01

Kredyty gotówkowe – czego o nich nie wiesz?

Kredyt gotówkowy – coraz częściej sięgamy po to rozwiązanie – tymczasem bywa ono czasami dość niebezpieczne dla naszych finansów. Jeśli dobrze go nie przemyślimy, wtedy możemy wpędzić się w potężne kłopoty. Dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania warto dobrze się zastanowić. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Kredyty gotówkowe to popularny sposób na to, aby zdobyć dodatkowe pieniądze. Pomoże nam na przykład wtedy, gdy szykuje się większy wydatek. Każdemu kto zaciąga kredyt zależy na tym, by był on najtańszy. W jaki sposób możemy to sprawdzić? Jeśli sądzisz, że kredyt 0% to najlepsza możliwa oferta, to powinieneś naprawić swoje błędne podejście. Oprocentowanie rzeczywiście wyniesie 0%, ale oprócz tego bank może nam naliczyć dodatkowe opłaty pokroju prowizji i ubezpieczenia. Myśląc o zaciągnięciu kredytu gotówkowego powinieneś porównać oferty porównując RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania uwzględnia wszystkie obowiązkowe koszty kredytu. Im niższa, tym tańsze finansowanie. Musimy tylko porównywać ze sobą oferty w tej samej kwocie i okresie kredytowania. Zwracajmy też uwagę na warunki promocji kredytu gotówkowego

Czasami kusi nas tani kredyt gotówkowy, ale nie zawsze musi być on w praktyce tani. Powinniśmy dokładnie przeczytać wszystkie warunki. Ewentualne wątpliwości rozwiejmy w rozmowie z pracownikiem. Czasami promocje obowiązują tylko wybranych klientów. Dlatego warto sprawdzić to w regulaminie promocji. Niekiedy oferta promocyjna wiąże się też z koniecznością wykupienia dodatkowych produktów bankowych. O to także należy zapytać doradcę w banku, niech powie nam ile będzie nas kosztował tak zwany cross-sell czyli zakup dodatkowych produktów. Czasami dokupowanie dodatkowych produktów sprawia, że kredyt staje się droższy i to znacznie. Wtedy taka promocja w ogóle nam się nie opłaca. Dlatego należy być bardzo uważnym i sprawdzać co tak naprawdę kupujemy. Specjalnymi warunkami może być również objęty kredyt gotówkowy online. Pamiętajmy, że dane parametry mogą obowiązywać tylko w przypadku złożenia kredytu przez internet. W placówce banku już nie spotkamy takiej oferty.

Doradca w banku może zaoferować nam ubezpieczenie kredytu gotówkowego, ma ono zapewnić środki na spłatę w przypadku problemów z pracą czy niezdolnością do pracy. Często jest ono obowiązkowe, jednak znacznie podnosi koszty finansowania. Dlatego zanim się zgodzimy, warto przekalkulować koszty i sprawdzić czy nie będzie to zbędny wydatek. Jeśli zależy nam na tym, by wziąć kredyt bez ubezpieczenia na pewno taki znajdziemy. Pamiętajmy też o stopach procentowych, które wpływają na koszt kredytu. Zanim podpiszemy umowę o jakiekolwiek finansowanie, sprawdźmy, czy proponowana stawka nam odpowiada i czy koszty nas szczególnie nie obciążą. Bardzo łatwo wpędzić się w kłopoty finansowe. Dlatego decyzję o kredycie należy dokładnie przemyśleć.