Rozsądne Inwestycje

Inwestowanie z głową

Kwi
29

Czym jest lokata dwuwalutowa.

Jedną z lokat jakie obecnie oferują nam banki jest lokata dwuwalutowa. Znana jest również jako lokata Dual Currency Deposit. Jest to sposób oszczędzania pieniędzy, gdzie łączy się transakcji związanej z dwiema walutami z lokatą. W lokacie dwuwalutowej minimalnie trzeba posiadać kwotę 100 000 złotych. W niektórych bankach można znaleźć ofertę tego typu lokaty, gdzie wymagana kwota jest znacznie niższa i wynosi jedynie 25000 złotych. Lokatę dwuwalutową zakłada się na ściśle określony czas. Minimalnie można ją założyć na dwa tygodnie, zaś maksymalnie na okres jednego roku. W umowie mamy dokładnie określone jaki jest wkład wniesiony w postaci bazowej waluty i jest adnotacja w jakiej walucie możemy wypłacić zarobione pieniądze. Powiedzmy, że wpłacamy w złotówkach, a wypłacamy w euro. Sprawd moja-skarbonka - lokaty bankowe ranking najlepszych ofert.

W umowie lokaty dwuwalutowej musi być określone jaka kwota została wniesiona na lokatę, jakie jest oprocentowanie na lokacie, a także jaki jest początkowy kurs wymiany jaki będzie zachodził pomiędzy jedną walutą, a drugą. Bardzo dużą zaletą tego typu lokaty jest jej oprocentowanie, które jest wyższe niż w przypadku tradycyjnych lokat. Tutaj na oprocentowanie składa się zdeponowana lokata terminowa i określona premia za ewentualne ryzyko jakie wiąże się z zawartą przez nas umową. Odsetki w tym przypadku wypłacane są w walucie w jakiej zostały zdeponowane pieniądze jakie wpłaciliśmy na lokatę. Lokata dwuwalutowa daje nam gwarancję większego zarobku, ale jak to w życiu bywa coś za coś. Tutaj podejmujemy o wiele większe ryzyko. Możemy zarobić, ale też i stracić. Wszystko uzależnione jest od kursu wymiany jaki zachodzi między walutami bazowymi i alternatywnymi przez cały okres trwania lokaty. Lokata jest bardzo ryzykowna, ale można na niej naprawdę nieźle zarobić. Jest to dobra forma oszczędzania dla osób, które jeśli stracą pieniądze nie będą aż tak bardzo się tym przejmować. Osoby, które mają ograniczony budżet raczej nie powinny podejmować takiego ryzyka. Mogą zarobić, ale jeśli lokata da im stratę, jeszcze bardziej pogorszą swoją sytuację finansową. Suma jaką wkłada się na początku lokaty jest dosyć wysoka i jej utrata, lub utrata nawet jakiejś jej części jest dla nas bardzo niekorzystna. Dla wielu osób strata takich pieniędzy mogłaby być życiową klęską. Lokata dwuwalutowa jest doskonałym sposobem na powiększenie swoich pieniędzy. Warto zaryzykować, al. tylko wtedy, gdy nie są to nasze ostatnie pieniądze i w przypadku straty zostaniemy bez jakichkolwiek środków do życia. Należy brać to pod uwagę decydując się na lokatę dwuwalutową.

Kwi
13

Najlepsze lokaty bankowe

Lokaty bankowe to jedne z najchętniej wybieranych produktów bankowych. Ich dużą zaleta jest możliwość osiągnięcia przyzwoitego zysku przy bardzo małym poziomie ryzyka. Jest tez bardzo duży wybór ofert lokat terminowych, co jest z pewnością dużą zaletą, ale tez i pewnym utrudnieniem, które polega na pewnej trudności w odnalezieniu w takim gąszczu ofert tych najlepszych. Na szczęście istnieją ciekawe rozwiązania w postaci rożnego rodzaju rankingów lokat, czy porównywarek dostępnych w sieci. Dzięki nim można bardzo szybko wybrać najlepsze oferty na podstawie najważniejszych parametrów, a później już szczegółowo zająć się tymi wybranymi ofertami.

Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, jak wysokie jest oprocentowanie lokaty oraz na to, czy jest to oprocentowanie stałe, czy zmienne. Sama wysokość oprocentowania bezpośrednio przekłada się w bezpośredni sposób na to, ile będziemy mieć zysku z lokaty. Z kolei rodzaj oprocentowania wpływa na to, jaka będzie wysokość oprocentowania w zależności od warunków gospodarczych i ekonomicznych. Oprocentowanie zależy bowiem generalnie od wysokości stóp procentowych, a ich wysokość jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej NBP właśnie w zależności od sytuacji gospodarczej i finansowej na rynkach. Jeśli stopy procentowe ulegną podwyższeniu, to i posiadacze lokat na nich zarobią więcej. W przeciwnym wypadku zarobią mniej. Można się jednak ustrzec przed niższym oprocentowaniem i mniejszymi zyskami wybierając lokatę z oprocentowaniem stałym.

Uwagę należy jeszcze zwrócić na inne aspekty, choćby takie, jak kapitalizacja odsetek. Im częstsza będzie kapitalizacja, tym zyski z lokaty będą większe. Kolejna sprawa to czas zapadalności lokaty, czyli czas, po którym można wybrać pieniądze bez utraty odsetek. Dlatego też w przypadku, kiedy wiemy, że będziemy potrzebowali środków w niedalekim terminie, najlepiej zdecydować się na którąś z lokat krótkoterminowych. Najczęściej do założenia lokaty jest wymagany również minimalny wkład. Jest to czynnik limitujący to, czy można w ogóle założyć lokatę. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli dysponujemy mniejszą kwotą. Na szczęście jest wiele ofert lokat, w których wymagany wkład jest bardzo niski i wynosi na przykład kilkaset, czy tysiąc złotych.