Rozsądne Inwestycje

Inwestowanie z głową

Cze
01

Mikropożyczka – czy to ratunek dla biedniejszej części społeczeństwa

Zastosowanie ciekawych produktów kredytowych dedykowanych osobom wykluczonym finansowo, najbiedniejszym grupom społeczeństwa to najczęściej szansa do rozpoczęcia dynamicznego wzrostu gospodarczego. Mikropożyczka to jedno z najciekawszych narzędzi rozrostu dobrobytu w słabszych gospodarkach światowych. W artykule porozmawiamy o zaletach i wadach mikropożyczki.

Zalety mikropożyczki

Dostęp do taniego kredytu to praktycznie likwidacja ubóstwa w regionach, gdzie trudno o zatrudnienie. Mikropożyczka umożliwia przede wszystkim rozpoczęcie edukacji, wypróbowanie drobnego pomysłu na biznes, wynajęcie niewielkiego pokoju w innym mieście, zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych oraz niematerialnych. Bezpieczeństwo finansowe i świadomość dostępu do taniego kredytu w razie wpadki ekonomicznej to też niezwykle ważna zaleta. To pewnego rodzaju koło ratunkowe. Mikropożyczka to poza tym ciekawa alternatywa dla zwykłych programów socjalnych. Pieniądze z „socjalu” uzależniają, prowadzą najczęściej do patologii na rynku pracy, do zniechęcenia przy podejmowaniu dalszego zatrudnienia. Pożyczka, nawet najtańsza wymusza natomiast aktywność, dobre gospodarowanie środkami, pewną optymalizację ekonomiczną budżetu gospodarstwa domowego. W krajach dalekowschodnich mikropożyczki rozbudziły ducha przedsiębiorczości w wielu najbiedniejszych regionach. Podobnie sytuacja wygląda w każdej, nawet najsłabszej gospodarce. Co ciekawe tanie kredyty (mikropożyczki) spłaca się praktycznie w 80 – 90%. Wskaźnik sugeruje, że ludzie z natury szanują podobne narzędzia.

Zagrożenia w mikropożyczkach

Na pewno jednym z najważniejszych zagrożeń jest stosowanie nieproporcjonalnych kosztów w porównaniu do korzyści. Prywatne firmy pożyczkowe często stosują nietypowe opłaty za rozpatrzenie wniosków kredytowych. Moda na pożyczki krótkoterminowe to fakt, ale warto zadbać o maksymalne bezpieczeństwo klientów i na większy monitoring całego sektora. Inne zagrożenie to rosnące zadłużenie gospodarstw domowych i zagrożenie wejściem do cyklu spirali zadłużenia, co prowadzi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Mikropożyczka to jednak więcej zalet i wad, dlatego warto przemyśleć jej zastosowanie w najbiedniejszych gospodarkach. Co myślisz o takim rozwiązaniu? Szukaj tutaj najtańszy kredyt, i ciesz się szybką gotówką.